دادگاه عالی فرانسه منع بورکینی را تعلیق کرد

دادگاه عالی اداری فرانسه ممنوعیت بورکینی (لباس اسلامی شنا) را نقض آزادی‌های فردی و اساسی دانست و این ممنوعیت را به حالت تعلیق درآورد.
این دادگاه، روز جمعه حکم قضایی اولیه مبنی بر ممنوعیت استفاده از بورکینی را تا زمان صدور حکم قطعی به حالت تعلیق درآورد.

دادگاه عالی اداری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد این ممنوعیت «به وضوح و به طور جدی، نقض آزادی‌های اساسی، آزادی اعتقادات و آزادی‌های فردی» محسوب می‌شود.
بورکینی، نوعی لباس شنا برای زنان محجبه است که تمام بدن به جز صورت، کف دست و پاها را می‎پوشاند. واژۀ بورکینی تلفیقی از دو کلمۀ برقع و بیکینی است.
از 23 مرداد ماه سال جاری، بورکینی با تأیید دستگاه قضایی در ساحل شهر کنِ فرانسه ممنوع اعلام شد. پس از آن نیز چند شهر دیگر فرانسه استفاده از مایوی اسلامی را ممنوع اعلام کردند.
از آغاز ممنوعیتِ بورکینی در فرانسه چند زن محجبه جریمه شدند و نیروهای فرانسوی نیز از 6 زن دیگر خواستند که ساحل را ترک کنند.

پیشتر در پی بالا گرفتن اختلافات درباره ممنوعیت بورکینی، فعالان حقوق بشر در فرانسه از دادگاه عالی اداری خواسته بودند نظر خود را در این باره اعلام و تکلیف را روشن کند.
بر اساس نظام حقوقی فرانسه، حکم تعلیق موقت بدین معنی است که دادگاه در زمان بیشتری به بررسی و قضاوت در مورد قانونی بودن یا نبودن استفاده از بورکینی می‌پردازد و سپس حکم نهایی را صادر می‌کند.
منتقدان قانون منع بورکینی می‎گویند این ممنوعیت ناشی از اسلام‌هراسی و ضد زن است.


التحرير : T. بينتانج

المصدر : برستف

Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply