افزایش 61 درصدی صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی

صادرات نفت ایران به 4 کشور آسیایی نسبت به سال قبل 61 درصد افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، واردات نفت هند، ژاپن، کرۀ جنوبی و چین از ایران در ماه ژوئیه (تیر – مرداد) امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد افزایش 61.1 درصدی بود.
بنا بر این گزارش، از زمان لغو تحریم‌ها، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی به ویژه هند و کره جنوبی رونقی قابل ملاحظه یافته و دستیابی تهران به سهمش در بازار نفت موفقیتی بزرگ برای ایران محسوب می‌شود.

طبق این گزارش وزارت بازرگانی ژاپن چهارشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد کشورش در ماه ژوئیۀ امسال روزانه 256 هزار و 651 بشکه نفت از ایران وارد کرده که نسبت به سال گذشته 61.8 درصد رشد داشته است.

واردات نفت کرۀ جنوبی از ایران نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 4 برابر شده، همچنین واردات نفت هند بیش از 2 برابر افزایش داشته است.   
این در حالی است که واردات نفت چین از ایران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شاهد کاهش 1.7 درصدی بود.
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، اخیراً اعلام کرد صادرات نفت ایران تا پایان سال جاری میلادی به 4 میلیون بشکه خواهد رسید. وی همچنین تأکید کرد ایران به دنبال احیای سهم خود در بازار نفت است.

رویترز با بیان این مطلب که این رقم بیشترین درصد افزایش از آوریل 2014 (فروردین – اردیبهشت 93) است، افزود ایران با سرعتی بیش از انتظار تحلیلگران در حال بازپس گرفتن سهم خود در بازار نفت پس از اجرای توافقنامه هسته‌ای است.
تا قبل از سال 2012، ایران حدود 2 میلیون بشکه نفت در روز صادر می کرد که بیش از نیمی از آن راهی کشورهای آسیایی به طور عمده چین، کره جنوبی، هند و ژاپن می شد.

صادرات نفت ایران پس از اجرایی شدن برجام در سال گذشته روند صعودی داشته است. ایران و کشورهای گروه 1+5 شامل امریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان، در تاریخ 23 تیرماه 1394 در وینِ اتریش به توافقی بر سر برنامۀ جامع اقدام مشترک دست یافتند.
لغو یک جانبۀ تحریم‌های اقتصادی و مالی در حوزه‌های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، تجاری، بیمه، حمل و نقل اتحادیه اروپا و مریکا در ابتدای اجرای توافق، و همچنین رفع ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری، بخشی از این توافق حاصله است.

التحرير : T. بينتانج

المصدر : برستف

Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply