برگزاری مراسم باشکوه عرفه با شرکت زائران مسلمان

صدها هزار نفر از مسلمانان جهان، هم‌زمان با روز عرفه، دعوت حق تعالی را لبیک گفته و با خضوع و تضرع در درگاه احدیت، به عبادت می‌پردازند و از خداوند طلب بخشش می‌کنند.
امروز (یکشنبه)، نهم ماه ذی‌الحجه، روز عرفه و از اعیاد بزرگ اسلامی است؛ روزی که صدها هزار زائر خانه خدا در بخشی از مناسک حج، سپیده دم، لبیک گویان راهی صحرای عرفات می‌شوند تا در فضایی معنوی با طنین روح نواز دعای عرفه به تضرع و استغفار بپردازند و به درگاه احدیت تقرب جویند.

حج‎گزاران تا مغرب در صحرای عرفات می‌مانند و پس از مغرب به سمت مشعرالحرام حرکت می‌کنند؛ مناسک حج با وقوف در مشعرالحرام از طلوع فجر تا طلوع آفتاب روز دهم ذی حجه (عید قربان) ادامه می‌یابد، زائران سپس به سرزمین منا می‌روند و پس از رَمى جمره عقبه، قربانی می‌کنند و پس از آن، عمل حلق یا تقصیر را انجام می‌دهند.
مردم ایران که امسال به علت کارشکنی مسوولان عربستان سعودی پس از حادثه تلخ فاجعه منا در سال گذشته، به سرزمین وحی الهی مشرف نشده‌اند طبق سنت با حضور باشکوه در مساجد، حسینیه‌ها، گلزارهای شهدا و مصلاهای سراسر ایران، همراه با یاد شهدای مظلوم حادثه منا، دعای پرفیض عرفه را زمزمه می‌کنند.

در اوایل مهر 1394 به علت سوء مدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، تعداد زیادی از زائران خانۀ خدا جان باختند.
مقامات ریاض مدعی هستند در فاجعه منا حدود 770 نفر جان باختند، در حالی که خبرگزاری اسوشیتدپرس از جان باختن 2 هزار و 426 زائر در این حادثه خبر داد. بیش از 460 ایرانی در میان قربانیانِ این فاجعۀ دردناک بودند.

 
التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply