رزمایش مشترک چین و روسیه در دریای جنوبی چین ادامه دارد

مانور دریایی چین و روسیه در قالب رزمایش‌های هشت روزه در دریای جنوبی چین همچنان ادامه دارد.
رسانه‌های خبری روز یکشنبه گزارش دادند، نیروی دریایی دو کشور روز شنبه در رزمایش خود در آب‌های ساحلی استان گوانگ‌دونگ در جنوب چین، به عملیات ضد زیردریایی و دفاع مشترک هوایی پرداختند.

رزمایش مشترک روسیه و چین که از 12 سپتامبر (22 شهریور) آغاز شده است، در حالی ادامه دارد که تنش‌ در مناطق مورد مناقشه در آب‌های دریای جنوبی چین افزایش یافته است.
چین بیشتر مناطق و جزایر دریای جنوبی چین را که دارای منابع انرژی بسیار غنی هستند و از اهمیت راهبردی برخوردارند، از آنِ خود می‌داند در حالی که کشورهای برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز مدعی مالکیت این مناطق هستند.
امریکا نیز که از سال 2011 راهبرد منطقه‌ای خود را بر آسیا به ویژه جنوب شرق آن متمرکز کرده است، به دنبال کسب منافع بلند مدت است و با حضور خود در منطقه، نگرانی چین و روسیه را بر انگیخته است.

ناظران و تحلیلگران، رزمایش اخیر روسیه و چین را که پنجمین رزمایش مشترک دو کشور از سال 2012 تاکنون است و برای نخستین بار در دریای جنوبی چین برگزار می‌شود، «گسترده‌ترین عملیات» مشترک روسیه و چین دانسته‌اند.
در همین حال، پکن هدف از رزمایش‌های مشترک چین و روسیه را تقویت و تحکیم همکاری میان دو کشور دانسته و تاکید کرده است، برگزاری این رزمایش حاوی هیچ پیامی به کشور خاصی نیست.
نیروی دریایی چین در بیانیه‌ای اعلام کرده است دو کشور در این رزمایش «عملیات پدافندی، امدادی، حمله به زیردریایی‌ها و عملیات مربوط به تصرف جزیره» را تمرین می‌کنند.

دیوان بین‌المللی لاهه، 22 تیر 1395 (جولای 2016)،  پیرو شکایت فیلیپین از چین، با صدور حکم، ادعای مالکیت دولت پکن را بر بخشی از دریای جنوب چین و منابع موجود در آن، رد کرد.
چین نیز در واکنش به رأی دیوان لاهه دربارۀ جزایر و مناطق مورد مناقشۀ این کشور با فیلیپین در دریای جنوب چین، اعلام کرد این رأی را «نمی‌پذیرد و به رسمیت نمی‌شناسد.»
روسیه در این مناقشه از چین حمایت می‌کند در حالی که امریکا به جانبداری از فیلیپین پرداخته و پکن را تحت فشار قرار داده است.
حضور ناوهای جنگی امریکا در دریای جنوب چین نیز نگرانی جدی چین و روسیه را بر انگیخته است.
پکن و مسکو در انتقاد از امریکا می‌گویند این گونه حضور نظامی فقط تنش‌های منطقه را تشدید می‌کند.


التحرير : T. بينتانج

المصدر : برستف

Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply