تقویت حضور نظامی امریکا در عراق در آستانۀ عملیات آزادسازی موصل

حیدر العبادی، نخست‎وزیر عراق، گفته است واشنگتن نیروهای نظامی بیشتری برای کمک به نیروهای عراقی در عملیات باز‌پس‌گیری موصل از داعش اعزام خواهد کرد.
العبادی چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، با درخواست دولت عراق مبنی بر افزایش شمار مستشاران و نیروهای امریکایی تحت حمایت ائتلاف بین‌المللی در عراق موافقت کرده است.
پیش‌تر ارتش عراق مشارکت نیروهای خارجی در عملیات آتی برای آزادسازی موصل از چنگال تروریست‌های داعش را تکذیب کرده بود.

سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی ستاد مشترک نیروهای مسلح عراق، یکشنبه (4 مهر) گفت: «نیروهای شرکت‌کننده در طرح آزادسازی شهرهای عراق از جمله موصل صرفاً عراقی هستند.»
وی افزود: «حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی با هدف تبادل اطلاعات، اجرای حملات هوایی علیه داعش و آموزش و مسلح کردن نیروهای عراقی صورت می‌گیرد.»

یکی از مقام‌های وزارت دفاع امریکا که نخواست نامش فاش شود در این‌باره گفت پنتاگون از اعزام بیش از 500 نیروی نظامی دیگر به عراق خبر داده است.
وی افزود جزئیات بیشتر در رابطه با تعداد دقیق نیروهای اعزامی و محل استقرار آنان بعداً اعلام خواهد شد، اما بخش زیادی از این نیروها بر عملیات بازپس‌گیری موصل متمرکز خواهند شد.
یک مقام امریکایی دیگر نیز تأیید کرد که ایالات متحده «آمادگی اعزام نیروهای نظامی بیشتر برای آموزش نیروهای عراقی» در آستانۀ تشدید حملات برای بازپس‌گیری موصل از داعش را دارد.

العبادی هفتۀ گذشته در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با اوباما و جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور امریکا، دیدار و گفتگو کرد.
ژوزف واتل، یکی از ژنرال‌های ارتش امریکا که بر نیروهای امریکایی در خاورمیانه نظارت دارد، در ماه ژوئیه (تیر) به خبرگزاری رویترز گفت ارتش امریکا قصد دارد نیروهای بیشتری به عراق اعزام کند.

امریکا در حال حاضر حدود 4 هزار و 565 نیروی نظامی در عراق دارد.

نظامیان ارتش عراق و مبارزان «یگان‌های داوطلب مردمی» در عملیات مشترک سعی دارند مناطق اشغال‌شدۀ این کشور را از تروریست‌ها بازپس گیرند.
عراق در چند ماه گذشته خود را برای حمله به داعش در موصل، که دومین شهر بزرگ این کشور است و تابستان سال 2014 (1393) به اشغال تروریست‌ها درآمد، آماده می‌کند.
عملیات آزادسازی این شهر یکی از مهم‌ترین و دشوارترین جنگ‌های پیش‌روی این گروه تروریستی است.
گمانه‌زنی‌ها حاکی است در عملیات چند‌جانبه‌ای برای آزادسازی موصل، نیروهای امنیتی عراق و متحدان آنان از بخش جنوبی و نیروهای پیشمرگۀ کُرد از شمالِ این شهر حمله می‌کنند.

نیروهای عراقی در یک سال گذشته موفق شدند به طور چشمگیری تروریست‌های داعش را به عقب رانده و کنترل شهرهای مهمی نظیر بیجی، تکریت، رمادی و فلوجه را از تکفیری‎ها پس بگیرند.
مقام‌های عراقی بارها وعده داده‌اند که نیروهای این کشور تا پایان 2016 شهر موصل را از اشغال تروریست‌های داعش آزاد خواهند کرد.

التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply