پوتین: مسکو و واشنگتن در آستانۀ توافقِ همکاری در سوریه

رئیس جمهور روسیه می‌گوید مسکو و واشنگتن به توافقِ همکاری در سوریه نزدیک شده‌اند.
ولادیمیر پوتین، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بلومبرگ که روز جمعه پخش شد گفت: «ما (روسیه و امریکا) به تدریج در مسیری درست پیش می‌رویم. این موضوع را رد نمی‌کنم که ما ممکن است در آیندۀ نزدیک درباره چیزی توافق کنیم و این توافق را به جامعه جهانی نشان دهیم. در حال حاضر، گفتنش خیلی زود است، اما ما در حال انجامش هستیم.»
گفتنی است مقامات روسیه و امریکا در حال مذاکراتی در ژنو هستند که هدفش برقراری آتش‌بس در سوریه و همکاری نظامی علیه گروه تکفیری داعش و دیگر گروه‌های تروریستی است.

پوتین گفته است که «این مذاکرات بسیار دشوار است».
رئیس جمهور روسیه افزود: «یکی از مسائلی که ما بر آن اصرار داریم و شرکای امریکایی ما با آن مخالفند این است که بخش به اصطلاح سالم مخالفان (دولت سوریه) باید از گروه‌های افراطی و سازمان‌های تروریستی مانند جبهه النصره جدا شوند.»
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه جمعه گذشته (5 شهریور) در کنفرانس خبری مشترک با جان کری، وزیر خارجه امریکا در ژنوِ سوئیس از موفقیت مسکو و واشنگتن را در کاهش «سوء تفاهم و بی‌اعتمادی دو جانبه» درباره سوریه خبر داد.

وزیر خارجه روسیه همچنین جدا کردن «نیروهای مخالف میانه‌رو» از گروههای تروریستی همچون جبهه النصره را امری مهم در کاهش خشونت در سوریه دانست و افزود: «تضمین آتش‌بس واقعی و پایدار، بدون جدا کردن نیروهای معقول مخالف از تروریست‌ها، امکان پذیر نیست.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه، هر همکاری‌های نظامی بین امریکا و روسیه در سوریه ممکن است ورق را در این کشور برگرداند، اما بسیاری مقامات امریکا در مورد اینکه مسکو می تواند مورد اعتماد باشد، تردید دارند.

اعضای ائتلاف تحت رهبری امریکا از حدود 2 سال پیش بدون مجوز دولت سوریه یا سازمان ملل مواضعی را که ادعا می‌شود متعلق به تروریست‌ها است، بمباران می‌کنند.
این در حالی است که روسیه از تاریخ هشتم مهر امسال با مجوز دولت دمشق حملات هوایی خود را علیه مواضع گروه های تروریستی در سوریه آغاز کرده است.


التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply