ابراز نگرانی پوتین از تنش در شبه جزیره کره

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از دو طرف درگیر در شبه جزیره کره خواست برای کاهش تنشها در این منطقه تلاش کنند.
پوتین، روز شنبه پس از دیدار با پارگ گئون های، رئیس جمهور کره جنوبی در شهر ولادی‌وستک در شرق روسیه، در بیانیه ای مطبوعاتی، با هشدار درباره تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره گفت: «بدیهی است که لازم است از هر گونه اقدامات تحریک آمیز و یا دامن زدن به این وضعیت خودداری کنیم.»
رئیس جمهور روسیه افزود: «کاهش سطح تقابل نظامی برای زمینه سازی به منظور ایجاد اعتمادِ متقابل میان تمام کشورهای منطقه ضروری است.»

خانم پارک که کشورش متحد منطقه‌ای امریکا محسوب می‌شود، نیز گفت در دیدار با همتای روس خود در خصوص «تقویت بیشتر تماس‌های استراتژیک‌ با هدف حل مشکل هسته‌ای کره شمالی» توافق کرده‌اند.
کره شمالی در 3 شهریور امسال، تنها دو روز پس از تهدید حمله هسته‌ایِ تلافی‌جویانه علیه رزمایش‌های بزرگ امریکا و کره‌جنوبی یک موشک بالستیک با برد 500 کیلومتری را از زیردریایی خود در دریای ژاپن شلیک کرد.

پیونگ یانگ پیشتر هشدار داده بود تمرینات نظامی مشترک و گستردۀ امریکا و کره جنوبی شبه جزیره کره را «در آستانه جنگ» قرار داده است.
کره جنوبی و امریکا اخیراً با وجود اعتراضات کره شمالی رزمایش نظامی گسترده‌ای را در شبه جزیره کره برگزار کردند که در آن 50 هزار نظامی کره جنوبی و 30 هزار سرباز امریکایی حضور داشتند.
هرچند  سئول و واشنگتن اعلام کرده‌اند این رزمایش دو هفته‌ای ماهیتی کاملاً دفاعی دارد، پیونگ یانگ آن را اقدامی تحریک‌آمیز و زمینه سازی برای حمله به کره شمالی تلقی کرده است.

امریکا و کره جنوبی چندی پیش همچنین بر سر استقرار یک سیستم موشکی پیشرفته به نام «تاد» برای مقابله با آنچه تهدیدات کره شمالی خوانده شد، توافق کردند. این طرح قرار است تا سال 2017 عملیاتی شود.
دولت پیونگ‌ یانگ در سال 2005 میلادی خود را قدرتی هسته‌ای اعلام کرد و در سال‌های 2006، 2009، 2013 و 2016 چهار آزمایش هسته‌ای انجام داد.

 
التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply