گزارش: شاهزادۀ سعودی؛ عامل تزلزل خاندان سلطنتی - Sumber Informasi Dunia

گزارش: شاهزادۀ سعودی؛ عامل تزلزل خاندان سلطنتی

Share This
ظهور ناگهانی شاهزاده‌ای جوان و بی‌تجربه در عربستان سعودی، خاندان سلطنتی این کشور را دچار تزلزل کرده است.
روزنامۀ نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان «ظهور شاهزادۀ سعودی خاندان سلطنتی را به لرزه درآورده است» به تحلیل اقدامات محمد بن سلمانِ 31 ساله، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، پرداخته‌است.

بنابر این گزارش، محمد بن سلمان در راستای تدابیر اقتصاد ریاضتی به‌دنبال کاهش بهای نفت، بودجۀ دولتی و حقوق کارمندان را کاهش داد. این در حالی است که وی در سال گذشتۀ میلادی، در حالی‌که مشغول گذراندن تعطیلات بود، یک قایق تفریحی چند صد میلیون دلاری را دید و نتوانست در مقابل وسوسۀ خریدن آن مقاومت کند. به گفتۀ منابع نزدیک به خاندان سلطنتی عربستان، خرید این قایق برای محمد بن سلمان حدود 550 میلیون دلار هزینه در برداشت.

این یکی از پارادوکس‌های محمد بن‌ سلمان است. او کسی است که ظاهراً تلاش می‌کند سنت‌ها را کنار گذاشته، اقتصاد را دوباره سازمان‌دهی کرده و قدرتش را تحکیم کند و در عین حال همچنان امتیازات سلطنتی خود را نیز حفظ کند.
از زمانی که ملک سلمان در ژانویۀ 2015 به سلطنت رسید، اختیارات جدیدی نصیب پسر وی شد که برخی از آن‌ها باعث تضعیف اختیارات ولیعهد شده‌است.
ظهور شاهزاده محمد بن‌ سلمان سنت‌های دیرین خاندان سلطنتی را نیز با چالش مواجه کرده‌است. تاکنون هیچ
جانشین ولیعهدی در خاندان سلطنتی عربستان این میزان قدرت را در دست نداشته‌است.

تمرکز این میزان قدرت در دستان محمد بن‌ سلمان، خشم بسیاری از خویشاوندانِ وی را در پی داشته‌است.
 در عین حال جاه‌طلبی‌های بی حد و مرز محمد بن‌ سلمان، بسیاری از مقامات خارجی و عربستانی را به این باور رسانده که هدف نهایی او تنها ایجاد تغییراتی در سلطنت عربستان نیست، بلکه او به دنبال کنار زدن محمد بن نایف، ولیعهد 57 سالۀ فعلی عربستان و پسرعموی خود، است تا از این طریق بتواند منصب پادشاهی را در اختیار بگیرد.
بسیاری از مقامات عربستانی و امریکایی می‌گویند محمد بن‌ سلمان اقداماتی را انجام داده‌است تا محمد بن نایف را تضعیف کرده و امور تحت کنترل او را در دست بگیرد. این وضعیت موجب شده مقام‌های واشنگتن با هر دو نفر روابط حسنه برقرار کنند، چراکه مطمئن نیستند کدام‌یک از این دو نفر به سلطنت خواهد رسید.

بن سلمان؛ شاهزادۀ فعال و پرتکاپو 
از جنگ یمن گرفته تا تلاش برای عدم وابستگی به نفت و کاهش موانع اجتماعی پیشِ روی جوانان سعودی، همگی مواردی است که رد پایی از محمد بن سلمان در آن‌ها دیده می‌شود.
بسیاری از جوانان عربستان محمد بن سلمان را تحسین می‌کنند. به باور آنان، وی نمایندۀ پرتکاپو نسل خود بوده و با صراحت بی‌سابقه‌ای به صحبت دربارۀ از مشکلات این کشور پرداخته‌است.

برخی رسانه‌های عربستان نیز بن‌ سلمان را یک رهبر سخت‌کوش و علاقه‌مند به تجارت، که در مقایسه با دیگران دغدغۀ کمتری نسبت به تشریفات سلطنتی دارد، نشان داده‌اند.
رسانه‌های دیگر نیز او را فردی تازه‌کار و تشنۀ قدرت می‌بینند که به‌دنبال تغییرات سریع و بی‌ثبات‌کردن عربستان است.
بنابر گزارش نیویورک تایمز، محمد بن سلمان تلاش می‌کند چهره‌ای پویا از خود ارائه دهد. وی با انتشار تصویری از خود در کنار مارک زاکربرگ، مؤسس فیس‌بوک، خود را چهرۀ عربستانِ مدرن معرفی کرد.
 
التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Post Bottom Ad

Pages