نتایج اولیۀ انتخابات پارلمانی گرجستان، پیشتازی حزب حاکم

نتایج رسمی اولیه انتخابات پارلمانی گرجستان حکایت از پیشتازی حزب حاکم «رویای گرجستان» دارد.
کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان اعلام کرد پس از شمارش 54 درصد آراء اخذشده، حزب رویای گرجستان به رهبری «بیدزینا ایوانیشویلی»، نخست‌وزیر سابق گرجستان، با کسب 50.44 درصد آراء پیشتاز است. همچنین حزب «جنبش متحد ملی»، مهمترین حزب مخالف که رهبری آن را «میخائیل ساکاشویلی»، رئیس‌جمهور سابق و تبعیدی این کشور برعهده دارد، تاکنون 26.67 درصد آراء را به دست آورده‌است.
انتخابات پارلمانی گرجستان براساس شیوۀ نمایندگیِ تناسبی برگزار می‌شود، بدین ترتیب هر حزب به میزان درصدی که از آراء کلی به دست می‌آورد، کرسی‌های پارلمان را از آن خود خواهد کرد.
حزب رویای گرجستان پس از پایان رأی‌گیری در روز شنبه بلافاصله اعلام پیروزی کرد. حزب جنبش متحد ملی، حزب حاکم را به تلاش برای «سرقت انتخابات» متهم کرد و طرفداران این حزب تظاهراتی گسترده مقابل کمیسیون مرکزی انتخابات برگزار کردند.
نیکا ملیا، رئیس کمپین انتخاباتی حزب جنبش متحد ملی و یکی از نمایندگان پارلمان گرجستان، در جمع خبرنگاران با این ادعا که حزبش پیروز انتخابات است، گفت: «آراء ما دزدیده شده‌است. ما از آرای خود دفاع خواهیم کرد.»

چندین حزبِ مخالف دولت از جمله حزب کارگر، ائتلاف میهن‌پرستان و حزب دموکراتیک گرجستان نیز دولت را به تقلب گستردۀ انتخاباتی متهم کرده‌اند.
به خاطر سیستم پیچیدۀ انتخاباتی گرجستان، آرایش نهایی 150 کرسی پارلمان تا اواخر نوامبر مشخص خواهد شد.
هرچند ساکاشویلی و ایوانیشویلی هیچ یک در گرجستان پست رسمی ندارند اما همچنان در سیاست این کشور سلطه و نفوذ دارند و احزاب‌شان امیدوارند پیروز این انتخابات شوند.

نظرسنجی‌ها نیز حاکی از رقابت تنگاتنگ میان این دو حزب برای تشکیل دولت آتی است.
تحلیل‌گران هشدار داده‌اند که اگر این انتخابات هیچ برندۀ قاطع و کاملی نداشته باشد، گرجستانِ 3.7 میلیون نفری ممکن است گرفتار آشوب سیاسی شود.
دو حزب سیاسی اصلی گرجستان خواستارِ پیوستن  کشورشان به اتحادیۀ اروپا و ناتو هستند. 

 
التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply