نگرانی از فامیلبازی و ورود افراد بیتجربه به حلقۀ درونی رهبر آیندۀ امریکا

فامیل‌بازی‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب امریکا در 10 روزی که از پیروزی وی در انتخابات گذشته به نگرانی‌ها در مورد ترجیح دادن منافع شخصی بر منافع ملی و همچنین ورود افراد بی‌تجربه به حلقۀ درونی رهبر آیندۀ امریکا دامن زده است.
این نگرانی‌ها در پی اولین دیدار رسمی رئیس‌جمهور منتخب امریکا با یک رهبر خارجی شدت یافته است.
ترامپ، پنجشنبه در دیدارش با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، دختر و دامادش را در کنار خود نشانده بود.
گپ و گفتِ ایوانکا ترامپ و همسرش یهودی و تاجرش جارد کوشنر با هیئت نخست‌وزیری ژاپن در برج ترامپ در منهتن نیویورک انتقادهای زیادی را برانگیخت.

ایوانکا، دونالد جونیور و اریک، سه فرزند بزرگسال دونالد ترامپ در حال حاضر هیچ سمت رسمی دولتی ندارند، اما اقدام رئیس‌جمهور منتخب امریکا در مشارکت دادن آنان در جلسات رسمی می‌تواند دلیل خوبی برای این ادعا باشد که وی می‌خواهد فرزندانش در دوران ریاست جمهوری نقش مهمی را در کنار او ایفا کنند.
رئیس‌جمهور منتخب امریکا در حال حاضر مشغول برگزیدن اعضای کابینه‌اش است و به نظر می‌رسد کوشنر، داماد ترامپ در تشکیل دولت جمهوری‌خواه آیندۀ امریکا بی‌تأثیر نیست و از نفوذ خود در این خصوص استفاده می‌کند.
گفته‌شده تحقیقاتی دربارۀ رفع محرمانۀ موانع برای حضور کوشنر در جلسات روزانه ریاست جمهوری انجام‌ شده، هرچند دونالد ترامپ این ادعا را رد کرده است.

روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز، پنجشنبه به نقل از منابع ناشناس گزارش داد کوشنر به سراغ یک وکیل رفته تا در مورد امکان دسترسی به جلسات دولتیِ پدر همسرش بدون نقض قوانین، از وی کمک بگیرد.
فامیل بازی در کاخ سفید پیش‌تر نیز سابقه داشته است. در سال 1967 قانونی تصویب شد که رئیس‌جمهور امریکا را از گماردن بستگان نسبی یا سببی در ادارات فدرال منع می‌کند.
این قانون پس از آن تصویب شد که جان اف کندی به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب، برادرش «بابی» را به‌عنوان دادستان کل امریکا منصوب کرد.
به گفتۀ کارشناسان به نظر می‌رسد این قانون همچنان ابهاماتی دارد به‌ویژه اینکه رئیس‌جمهور را از انتصاب بستگانش به‌عنوان مشاور کاخ سفید منع نکرده است. 
التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف


Related News

Tidak ada komentar:

Leave a Reply