شناسایی هویت عامل انفجار سنت پترزبورگ روسیه - Sumber Informasi Dunia

شناسایی هویت عامل انفجار سنت پترزبورگ روسیه

Share This
سرویس‌های امنیتی در قرقیزستان می‌گویند یک تبعۀ این کشور منطقۀ آسیای مرکزی عامل انفجار متروی سنت پترزبورگ روسیه بوده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی سرویس امنیتی قرقیزستان هویت این مظنون را «یک تبعۀ قرقیزی به نام اکبرجون جلیل‌اف ... متولد سال 1995» اعلام کرده است.
این منبع آگاه افزود: «ممکن است این
فرد تابعیت روسی گرفته باشد.»
کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد انفجار متروی سنت پترزبورگ که 14 کشته و حدود 50 زخمی برجای گذاشت، را مردی که اجزای بدنش از هم جدا شده، انجام داده است.
این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مشخص شده است که یک بستۀ حاوی مواد منفجره از سوی یک مرد منفجر شده و اجزای بدن وی در واگن سوم قطار پیدا شده است.»
 این کمیته همچنین نام عامل این انفجار را اکبرجون جلیل‌اف اعلام کرد؛ وی همچنین بمب دیگر نیز در قطار کار گذاشته بود اما نیروهای امنیتی توانستند این بمب خنثی شد.
در همین حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: «هر اقدام تروریستی که در این کشور صورت می‌گیرد، چالشی برای همه روس‌ها از جمله رئیس حکومت و رئیس‌جمهور ماست.»
کرملین در پی این انفجار اعلام کرد این حادثه «همۀ نشانه‌های یک حملۀ تروریستی» را داشت.
به دنبال این انفجار، سیستم حمل‌ونقل متروی شهر سنت پترزبورگ تعطیل شد و نیروهای پلیس یک بمب دیگر را در یک ایستگاه متروی دیگر این شهر کشف و خنثی کردند.
همچنین سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجۀ روسیه، روز سه‌شنبه گفت این حمله «یک بار دیگر اهمیت گسترش تلاش‌های مشترک برای مبارزه با این شر (تروریسم) را نشان داد.»
این حملۀ تروریستی همچنین واکنش‌هایی از سراسر جهان به همراه داشت و تعدادی از کشورها ضمن محکومیت این حملۀ تروریستی، با خانواده‌های قربانیان این حمله ابراز همبستگی کردند.
ایران ضمن محکومیت شدید حملۀ تروریستی متروی سنت پترزبورگ، با ملت و دولت روسیه و بازماندگان این حادثه تأسف‌بار، ابراز همدردی کرد.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، روز دوشنبه گفت: «ایجاد ناامنی و کشتار انسان‌های بی‌گناه، حقارت‌بارترین عمل برای دستیابی به اهداف سیاسی است که با هر هدف و انگیزه‌ای محکوم و مردود است.»
وی گفت: «بار دیگر ضرورت مشارکت جمعی بین‌المللی در مقابلۀ جدی با تروریسم را فارغ از انگیزه‌های آن یادآور می‌شویم و معتقدیم خشکاندن ریشه‌های این جنایات خباثت آلود و سبعانه راهی جز عزم و ارادۀ جدی همۀ دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و در یک کلمه اجماع بین‌المللی ندارد.»+

Post Bottom Ad

ad728

Pages