Breaking News

یونیسف: 2.2 میلیون کودک یمنی دچار سوءتغذیۀ حاد هستند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد حدود 2 میلیون و 200 هزار کودک در یمن دچار سوءتغذیۀ حاد و نیازمند به مراقبت‌های فوری هستند.
این سازمان با انتشار بیانیه‌‌ای اعلام کرد در حال حاضر دست‎کم 462 هزار کودک یمنی از سوءتغذیۀ خیلی شدید (اس‎اِی‌اِم) رنج می‌برند که این عدد حدود 200 برابر نسبت به سال 2014 افزایش داشته است.
بر اساس گزارش یونیسف 1 میلیون و 700 هزار کودک یمنی دیگر نیز دچار سوءتغذیۀ حاد نسبی هستند.  
در بیانیۀ این سازمان آمده ست که وضعیت کودکانِ دچار سوءتغذیه در استان‎‏هایی مانند الحدیده، صعده، تعز، حجه و لحج از نقاط دیگر این کشور فقیر عربی بدتر است.
این پنج استان دارای بالاترین آمار کودکان مبتلابه سوءتغذیۀ خیلی شدید هستند.

دکتر مریتکسل رلانو، نمایندۀ یونیسف در یمن، در‎این‌باره گفت: «سوءتغذیه در یمن همیشه زیاد و رو به افزایش است. وضعیت سلامتی کودکان در فقیرترین کشورِ خاورمیانه هرگز به میزانی که اکنون دچار آن هستند، فاجعه‎بار نبوده است.»
رلانو افزود: «خشونت و درگیری دستاوردهای قابل‌توجهی را که در دهۀ گذشته در مورد سلامت و تغذیۀ کودکان یمنی به‌دست‌آمده بود، معکوس کرده است. بیماری‎هایی مانند وبا و سرخک شیوع یافته‎اند و با توجه به این‌که میزان مراکز درمانیِ فعال اندک است، شیوع این بیماری‎ها موجب تلفات سنگین در میان کودکان شده است.»

نمایندۀ یونیسف در یمن همچنین گفت: «ما از همۀ احزاب درگیر در جنگ می‎خواهیم دسترسی بدون مانع ما به کودکان نیازمند در سراسر کشور را ممکن سازند تا بتوانیم منابع تغذیه را به آن‎ها ارائه داده، کودکان دچار سوءتغذیه را درمان کرده و خدمات بهداشتی یمن را تقویت کنیم.»
یونیسف پیشتر در تاریخ 18 آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود جنگ عربستان علیه یمن، 370 هزار کودک را در معرض خطر سوء‌تغذیه شدید قرار داده ‌‎است.

رژیم آل سعود، حملات هوایی مرگبار خود به یمن رااز اوایل فروردین سال گذشته با هدف بازگرداندن قدرت به عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و تضعیف جنبش مردمی انصارالله آغاز کرد. بر اساس اعلام منابع یمنی در جریان تجاوز رژیم عربستان به همسایۀ جنوبی خود تاکنون بیش از 11 هزار و 400 یمنی که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشته‌شده‌اند.
این حملات که بعضاً در آن‎ها از تسلیحات ممنوعه همچون بمب‌های خوشه‏‌ای استفاده می‏‎شود، کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی و درنتیجه، شیوع بیماری‌های متعدد مواجه کرده است.

 
التحرير : T. بينتانج
المصدر : برستف